herbata jaśminowa

Herbata jaśminowa – herbata aromatyzowana

Herbata jaśminowa

Ludzie coraz częściej sięgają po herbaty aromatyzowane, a producenci tworzą coraz to nowsze i ciekawsze mieszanki nadając o kuszących nazwach. Często znudzeni już zwykłym, codziennym smakiem jaki ma herbata czarna, czy zielona, sięgamy po coś innego, ciekawi nowego smaku. 
Na herbaty aromatyzowane takie jak np. herbata jaśminowa są na różne sposoby. Mogą to być dodatki naturalne, czyli wszelkiego rodzaju kwiaty (np. nagietek, bławatek, hibiskus), owoce suszone (np. cytryna, pomarańcza), czy zioła. Do naturalnych aromatów zaliczamy także liczne dodatki korzenne jak cynamon, kardamon, imbir czy goździki, a także esencje uzyskane z owoców i liści, jak np. soki.

Herbaty aromatyzowane

Istnieje wiele herbat aromatyzowanych naturalnymi składnikami. Tradycyjna chińska herbata jaśminowa wytwarzana jest przy użyciu prawdziwych kwiatów jaśminu, którego zapach jest mocno intensywny. Innym przykładem może być herbata chińska lapsang souchong, która charakteryzuje się aromatem przypominającym wędzonkę, także uzyskanym w sposób ekologiczny. Herbata earl grey natomiast zawiera naturalny ekstrakt z bergamotki, który wytwarza się ze skórki tych cytrusowych owoców. Przykładem indyjskiej herbaty aromatyzowanej w naturalny sposób jest masala chai. Hindusi mieszankę robią na różne sposoby, jednak zawsze zawiera ona składniki takie jak: imbir, kardamon i goździki, cynamon, kolendrę, gałkę muszkatołową, a czasem nawet i liść laurowy, szafran czy koper włoski.

Dodatki do herbaty

Drugą grupą aromatów są dodatki syntetyczne lub sztuczne aromaty. Są to substancje wytworzone nienaturalnie i nie mają nic wspólnego z prawdziwymi owocami i przyprawami. Producenci herbat coraz częściej korzystają z takich substancji, gdyż są kilkakrotnie tańsze niż te naturalne. Musimy zatem być ostrożni przy zakupach, bowiem nie każda herbata z imbirem zawierać w składzie będzie prawdziwy imbir.
Ostatni sposób na wzbogacenie smaku herbaty, to coś pomiędzy dwoma poprzednimi metodami. Wytwarza się nuty smakowe identyczne jak owocowe czy korzenne, jednak wszystko za pomocą chemicznych odpowiedników. Uzyskane aromaty są takie same jak te z owoców, nie mają z nimi jednak nic wspólnego.