herbata z imbirem

Herbata z imbirem – czy wszyscy mogą ją pić?

Imbirowa pikanteria

Imbir to przyprawa pochodząca z kuchni azjatyckiej, która z roku na rok zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Stosuje się ją jako dodatek do wypieków, grzanych win oraz dań mięsnych, ponieważ potrafi wydobyć z nich więcej świeżości i pikanterii. Imbir jest niedrogi, dostępny w większości sklepów, a co najważniejsze posiada szereg zdrowotnych właściwości. Z tego powodu wiele osób taką przyprawą wzbogaca nawet najlepsze herbaty. Niestety w niektórych przypadkach stosowanie imbiru może niekorzystnie wpłynąć na organizm człowieka. Zatem czy herbata z imbirem jest odpowiednia dla każdego?

Herbata z imbirem – wskazania

Imbir zawiera wiele substancji przeciwzapalnych oraz pomaga w szybki sposób rozgrzać się w chłodne dni. Z tego powodu herbata zimowa z dodatkiem imbiru sprawdzi się jako skuteczny środek w profilaktyce oraz kuracji objawów przeziębienia i grypy. Imbir wspomaga także trawienie, gdyż powoduje zwiększenie produkcji śliny, soków trawiennych oraz żółci. W pozbyciu się dolegliwości ze strony układu pokarmowego świetnie sprawdza się herbata czarna. Jednak dodając do niej imbir, możemy jeszcze skuteczniej złagodzić mdłości, wymioty, wzdęcia lub pobudzić apetyt. Herbata z imbirem będzie pomocna dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Tę przyprawę wykorzystuje się także w zapobieganiu zakrzepicy. Ze względu na przeciwbólowe właściwości imbiru, powinni ją pić również cierpiący na bóle miesiączkowe, bóle stawów i migreny.

Przeciwwskazania do stosowania imbiru

Herbata z imbirem nie może być stosowana przez osoby cierpiące na choroby żołądka, dwunastnicy oraz refluks, gdyż w tych przypadkach może podrażniać układ pokarmowy. Dla takich osób zdrowszym wyborem będzie herbata zielona. Natomiast kobiety w ciąży powinny pić ją z zachowaniem ostrożności. Choć imbir jest naturalnym środkiem, który pomaga zniwelować mdłości oraz wzmocnić odporność, spożywany w nadmiarze podrażnia żołądek. W szczególności nie powinny jej pić osoby, które cierpią z powodu nadciśnienia tętniczego, gdyż ta przyprawa powoduje podnoszenie ciśnienia krwi. Imbir nie jest także zalecany dzieciom poniżej 12 miesiąca życia.